Prirodni tretmani protiv bubuljica koje možete uraditi kod kuće
Prirodni tretmani protiv bubuljica mogu biti učinkoviti u suzbijanju bubuljica i poboljšanju zdravlja kože. Evo nekoliko prirodnih tretmana koje možete isprobati:
Pravilna higijena kože: Redovito pranje lica blagim sredstvom za čišćenje može pomoći u uklanjanju viška masnoće i nečistoća s kože. Međutim, izbjegavajte prečesto pranje jer to može isušiti kožu i potaknuti stvaranje više masnoće.
Piling šećerom i medom: Napravite prirodni piling za lice miješanjem šećera i meda. Laganim kružnim pokretima nanesite smjesu na kožu kako biste uklonili mrtve stanice kože i nečistoće.
Maska od gline: Glinene maske mogu pomoći u apsorpciji viška masnoće i čišćenju pora. Kaolin glina je posebno popularna za ovu svrhu. Pomiješajte glinu s malo vode ili jabučnim octom da biste napravili pastu i nanesite je na lice. Isperite nakon 10-15 minuta.
Aloe vera gel: Aloe vera ima protuupalna svojstva i može pomoći u smirivanju iritacije kože. Nanesite svježi gel aloe vere na bubuljice i ostavite ga da se osuši.
Limunov sok: Limunov sok sadrži vitamin C i prirodne kiseline koje mogu pomoći u sužavanju pora i suzbijanju bakterija. Nanesite malu količinu limunovog soka na bubuljice, ali budite oprezni jer može biti iritantan za osjetljivu kožu. Ako osjećate peckanje, razrijedite sok vodom.
Biljni čajevi: Neki biljni čajevi, poput kamilice ili zelenog čaja, imaju protuupalna svojstva. Ohladite čaj i nanesite ga na lice kao tonik ili koristite vrećice čaja kao obloge.
Kokosovo ulje: Kokosovo ulje može hidratizirati kožu i smanjiti upalu. Nanesite ga na čiste ruke i umasirajte ga na lice.
Uravnotežena prehrana: Prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i zdravim mastima može poboljšati zdravlje kože. Izbjegavajte prehranu bogatu šećerima i brzim ugljikohidratima, jer oni mogu potaknuti stvaranje akni.
Važno je napomenuti da rezultati prirodnih tretmana mogu varirati od osobe do osobe, i može biti potrebno neko vrijeme da se vide promjene. Ako imate ozbiljne akne ili druge kožne probleme, savjetujte se s dermatologom koji vam može ponuditi profesionalne tretmane i terapije.
Prirodni tretmani protiv bubuljica
Ako želite doći do kože bez bubuljica, isprobajte i ove prirodne tretmane
- Istući sirovo lišće kiselice i iz njega iscediti sok. Ovim sokom natopiti gazu ili vatu, pa je previti na bubuljice. Ponekad se na isti način može pripremiti i previjati sok od trave preslice, a takođe i sok od lista bršljena.
- Uzeti 20 grama svežeg ili suvog lista čuvarkuće i preliti uveče sa 1 litrom vode. Ujutru ovu vodu prokuvati i pustiti da vri 15 minuta. Sud poklopiti i ostaviti da se hladi 15 do 20 minuta. Čaj procediti i njime prati lice 6 do 8 puta dnevno. Ovo ponavljati više dana.
- Uzeti 1 supenu kašiku sitno iseckanog pivskog kvasca i blago ga zagrejati na pari. Namazati posle toga bubuljice ujutro, u podne i uveče. Za to vreme piti svež sok od šargarepe, po 100 grama posle jela.
Bubuljice (akne) obično su rezultat složenog skupa faktora, uključujući genetiku, hormonalne promjene, lojne žlijezde i bakterijske infekcije. Evo glavnih uzroka akni:
Prekomjerna proizvodnja sebuma: Lojne žlijezde u koži proizvode prirodno ulje poznato kao sebum. Kod osoba koje imaju sklonost aknama, lojne žlijezde mogu proizvoditi više sebuma nego što je potrebno. Ovo povećava rizik od začepljenja pora.
Začepljene pore: Kad se sebum i mrtve stanice kože nakupljaju u folikulima dlake, pore mogu postati začepljene. Ovo stvara idealno okruženje za razvoj bakterija.
Bakterijska infekcija: Bakterija Propionibacterium acnes (P. acnes) prirodno živi na koži, ali kad se nakupi u začepljenim porama, može izazvati upalu i stvaranje gnoja.
Hormonalne promjene: Hormonske promjene, poput puberteta, menstruacije, trudnoće i menopauze, mogu utjecati na proizvodnju sebuma i povećati rizik od akni.
Genetika: Naslijeđeni faktori igraju ulogu u sklonosti aknama. Ako su članovi vaše obitelji imali problema s aknama, vjerojatno ste i sami podložniji istima.
Upotreba određenih kozmetičkih proizvoda: Upotreba proizvoda za njegu kože ili šminke koji začepljuju pore (komedogeni) može izazvati akne.
Stres: Stres može povećati proizvodnju hormona koji potiču proizvodnju sebuma i upalu, što može pogoršati akne.
Dijeta: Iako veza između prehrane i akni nije potpuno razjašnjena, neka istraživanja sugeriraju da visoko glikemički indeks hrane (hrana bogata šećerima i brzim ugljikohidratima) može povećati rizik od akni. Pokušajte sa dijetom bez ugljikohidrata.
Trenje ili pritisak na koži: Trljanje kože, kao i nošenje uske odjeće ili opreme koja stvara pritisak na kožu, može pogoršati akne, posebno na područjima kao što su leđa i prsa.
Za upravljanje aknama i prevenciju njihovog povratka, važno je održavati redovitu higijenu kože, izbjegavati proizvode za njegu kože koji začepljuju pore, pratiti hormonalne promjene (posebno kod adolescenata i žena), i kod potrebe konzultirati dermatologa koji može preporučiti odgovarajuće tretmane i terapije.
Preporuka
- Uređivanje doma u sivoj boji
- Neugodni miris cigarete – kako ga se rešiti
- Kućne biljke koje uklanjaju nezdrave hemikalije iz vazduha
- Topla čokolada sa čilijem
- Ravan stomak za sedam dana