back to top

Sve zdravstvene blagodati lešnika

Lešnik je plod biljke koja se zove leska. Ova biljka raste kao razgranati žbun i dostiže prosečnu visinu od 3-8 metara, mada postoje i primerci koji dostižu i 15 metara.

Zdravstvene blagodati lešnika ne mogu se nabrojati na prste ruke. U nastavku pogledajtekzašto je ova namirnica dobra za vaše zdravlje.

Lešnik je poznat kao veoma zdrava namirnica. U jezgru lešnika se nalaze izuzetno hranljive i lako svarljive materije.

U lešniku se nalaze proteini i vitamini B grupe, pretežno vitamini B1 i B6. Pre svega, ovi vitamini dobro utiču na povećanje mišićne mase i energije u organizmu, a pozitivno utiču i na koncentraciju i nervni sistem u celosti. Unos vitamina B6 se posebno preporučuje trudincama kako bi se izbegla post-porđajna depresija, jer je vitamin B6 odličan za prevenciju depresije.

Pored vitamina B u lešniku se nalazi i vitamin A, koji povoljno utiče na kosu i kožu, jača zube i skoro sve unutrašnje organe kao i imunitet celokupnog organizma.

Zdravstvene blagodati lešnika

Još jedan od „dobrih“ sastojaka ploda leske je vitamin E koji utiče pozitivno na krvne sudove i čuva srce i održava vitalnost kože.

Tu su i vitamini F i K koji takođe pozitivno utiču na kožu i kosu, ali i na metabolizam.

Lešnik sadrži materije koje utiču na smanjenje nivoa holesterola, a to su Omega 3 i Omega 6 kiseline. Unošenje ovih supstanci je jako poželjno jer održavaju vitalnost organizma.

U jezgru lešnika se nalaze minerali kao što su magnezijum, cink, kalcijum, fosfor, gvožđe i bakar. Uz to je i jedna od energetski najvrednijih namirnica.

Zdravstvene blagodati lešnika
Zdravstvene blagodati lešnika

Pored veoma zdravog ploda, u prehrani se koriste i list i kora leske jer se iz njih dobija tanin. Cvetne rese leske se koriste za prevenciju i lečenje žutice, niskog krvnog pritiska i upale pluća.

Primena lešnika u prehrambenoj industriji je veoma široka. Svi volimo čokoladu sa lešnikom ili krem sa kakaom i lešnikom (eurokrem). Naravno, pošto je veoma ukusan lešnik se konzumira i sirov, pečen ili osušen.

Malo je poznato da se lešnik koristi i za proizvodnju putera od lešnika koji se smatra kvalitetnijim od putera od kikirikija jer je hranljiviji.

Od lešnika se može proizvoditi i brašno, koje se koristi prilikom proizvodnje slatkih prehrambenih proizvoda.

Ulje lešnika je još jedan vid korišćenja ove zdrave namirnice. Poželjno je koristit ga svaki dan, a najviše se korisiti uz morske plodove i u salatama.

Brojni su pozitivni efekti lešnika na ljudsko zdravlje. Ovde smo naveli samo neke od njih. Ukoliko želite da ovu ili neku drugu značajnu namirnicu detaljnije obradimo u stručnom radu, slobodno nam pošaljite upit mailom.

Ukusna jela sa lešnikom

Lešnik je jedna od najomiljenijih orašastih plodova koji se koristi u kulinarskom svetu, poznat po svojoj bogatoj teksturi i aromatičnom ukusu. Ovaj svestrani sastojak može obogatiti i najjednostavnija jela, pružajući im poseban šmek i nutricionističku vrednost. Evo nekoliko predloga za jela sa lešnikom koja će zasigurno zadovoljiti i najzahtevnije gurmane.

Zdravstvene blagodati lešnika
Zdravstvene blagodati lešnika

1. Lešnik torta sa čokoladom

Jedno od klasnih jela u kojima dominira lešnik jeste čokoladna torta sa lešnicima. Osnova ove torte su fino mleveni lešnici koji se kombinuju sa bogatim čokoladnim kremom. Torta se obično pravi sa slojevima čokoladnog biskvita i kreme obogaćene prženim lešnicima. Završni sloj čokoladne glazure i posipanje celih ili seckanih lešnika čini ovu tortu ne samo vizuelno privlačnom, već i neodoljivom na ukus.

2. Pesto od lešnika

Pesto, tradicionalno italijanski sos, obično se pravi od bosiljka, maslinovog ulja, parmezana, belog luka i pinjola. Međutim, zamena pinjola lešnicima može dodati jedinstvenu i bogatu notu ovom popularnom sosu. Lešnik pesto je izvanredan dodatak pastama, ali se takođe može koristiti kao preliv za sveže salate ili kao namaz na pečenom hlebu.

3. Lešnik i karamel kolačići

Za ljubitelje slatkiša, kolačići sa lešnicima i karamelom su pravi izbor. Ova kombinacija stvara savršenu mešavinu slatkog, slanog i hrskavog, pružajući zadovoljstvo u svakom zalogaju. Kolačići se mogu dodatno obogatiti čokoladnim komadićima ili kapljicama, što će pojačati njihov bogati ukus.

4. Rižoto sa pečurkama i lešnicima

Rižoto, jedno od zastupljenih jela italijanske kuhinje, može biti odlično jelo kad se kombinuje sa lešnicima. Dodavanjem prženih lešnika na kremasti rižoto sa pečurkama dobija se jelo bogate teksture i punog ukusa. Lešnici dodaju hrskavost koja se izvanredno slaže sa mekoćom pečuraka i riže.

5. Salata sa pečenom bundevom i lešnicima

Jesen je idealno vreme za salate koje kombinuju sezonsko povrće i lešnike. Pečena bundeva, rukola, koštunjav plod kao što je lešnik i dressing od balzamičnog sirćeta čine savršenu salatu za hladnije dane. Dodatak prženih lešnika salati dodaje ne samo teksturu već i dubinu ukusa.

6. Heljda sa lešnicima i voćem

Heljda nije samo zdrava, već je i odlična osnova za doručak koji će vas držati sitim duže vreme. Kombinovanje skuvane heljde sa prženim lešnicima, svežim ili suvim voćem i malo meda ili javorovog sirupa može biti izvanredan način da započnete dan.

Zdravstvene blagodati lešnika
Zdravstvene blagodati lešnika

7. Lešnik i javor sirup palačinke

Za poseban doručak ili desert, palačinke sa lešnicima i prelivom od javorovog sirupa su izbor koji će oduševiti sve uzraste. Dodavanje mlevenih lešnika u testo za palačinke pruža im bogatstvo i teksturu, dok javorov sirup savršeno dopunjuje njihov ukus.

8. Hleb sa lešnicima i suvim voćem

Hleb sa lešnicima i suvim voćem, kao što su brusnice ili grožđice, pruža izuzetan spoj ukusa i tekstura. Ovaj hleb može poslužiti kao odličan dodatak jutarnjem čaju ili kafi, a može biti i zdrava međuobrok opcija.

9. Lešnik gelato

Lešnik gelato je kremasti, bogati sladoled koji je posebno popularan u Italiji. Priprema ovog desertna zahteva pržene i mlevene lešnike koji se kombinuju sa mlekom, šlagom i šećerom. Rezultat je glatki, osvežavajući i intenzivno ukusni desert.

10. Lešnik liker

Za ljubitelje pića, liker od lešnika može biti zanimljiv dodatak kolekciji pića. Liker se pravi maceracijom prženih lešnika u alkoholu, sa dodatkom šećera i vode. Poslužen sam ili kao dodatak kafi, liker od lešnika pruža topao i bogat završetak obroka.

Koristeći lešnike u različitim jelima, možete uneti novinu u svoju kuhinju i otkriti nove, ukusne kombinacije koje će obogatiti vašu trpezu i zadovoljiti čula svih koji ih probaju.

Preporuka za još članaka: