back to top

Minerali za čisto i sveže lice

Gline se ne razlikuju samo po boji, koja zavisi od minerala kojima su bogate, već i po nameni. Svaka je namenjena za određeni tip lica i određene probleme, od proširenih pora, mitisera, preko akni, do najneprijatnijih gnojnih čireva. U skladu sa tim da li vam je koža izrazito suva ili masna, procenićete kojom glinom ćete negovati kožu.

minerali Minerali za čisto i sveže lice

 

Bela kaolin, odnosno kineska glina

Odlična je za negu kože lica jer sadrži silicijum, cink i magnezijum. Od svih glina ona je najblaža, pa se preporučuje za veoma tanku, osetljivu i oštećenu kožu. Takođe, maska na bazi kaolina odlična je i za suvu kožu. Koristite je za nežno čišćenje lica. Ova glina će podstaći cirkulaciju i očistiti kožu.

* Zelena francuska i morska glina

Imaju odlična svojstva i pravi su izbor za tretiranje zapuštene, masne i kože sklone aknama. Obe su zelene, veoma jake, bogate magnezijumom, kalcijumom, manganom, fosforom i cinkom. Kao takve, znatno su kvalitetnije od drugih vrsta gline. Naročito francuska glina ima moć da poboljša cirkulaciju krvi i limfe. Ima mikromolekule koji joj daju veliku moć da upija masnoće, nečistoće i otrove iz kože. Dakle, idealna je za negu problematične kože lica. Podmladiće je i učiniti da proširene pore postanu manje i gotovo nevidljive.

* Bentonit glina

 

Sadrži na desetine minerala koji potiču iz vulkanske zemlje, odnosno pepela. Reč je o verovatno najpopularnijoj glini za lice, koja je pritom i jestiva. Bogata je medicinski aktivnim supstancama, ima sićušne čestice, pa uspeva da za sebe veže višak masnoće i otrovnih materija iz kože. Pogodna je za sve vrste kože, a naročito za masnu. Ima svojstvo da obnovi oštećenu kožu, ublaži manje bore, oštećenja od sunca, staračke pege…

U početku je koristite svakoga dana tokom dve nedelje, a potom dvaput nedeljno.

Možda će neki od vas primetiti da vam se posle upotrebe ove maske stanje čak pogoršalo, odnosno da akne ne samo da nisu nestale već i da su postale veće, ružnije. Ne paničite!

To je normalna reakcija i način na koji bentonit glina deluje, jer je njen zadatak da ukloni toksine iz kože pre nego što počne da je obnavlja. U nekim slučajevima, pak, lice može da postane crveno kada skinete masku, ali i to je potpuno očekivana reakcija.

Recept za osnovnu masku:

Mešajte dve kašike bentonit gline sa dve kašike vode, dok ne dobijete kremastu pastu. Ako je potrebno, dodajte još vode ili gline da biste dobili željenu gustinu. Nanesite masku na lice i ostavite da deluje dok se glina potpuno ne osuši. Isperite vrućom vodom. Ovim tretmanom umanjićete svrab kože i učiniti da gnojnice na licu postanu suve.

Recept za lekovitu masku:

Ako imate bubuljice ili gnojne čireve, onda obratite pažnju na ovu masku koja se pravi od po jedne kašike bentonit gline, sode bikarbone, vode, ovsenog brašna i nekoliko kapi ulja čajevca ili nevena. Pomešajte sve sastojke i masku nanesite na ugroženo područje.

Recept za masku za čišćenje:

Pomešajte 2-3 kašike bentonit gline sa 2-3 kašike jabukovog sirćeta (ako umesto vode koristite sirće maska postaje delotvornija), smesu nanesite na lice koje će posle njene upotrebe biti čisto i sveže.

* Rasul glina

Potiče sa marokanskih planina i koristi se već hiljadama godina jer je bogata mineralima. Može da bude vaš izbor za različite tretmane lica. Dobra je za detoksikacione maske, uklanja mrtve ćelije sa kože, masnoće, a odličnom se pokazala i u sprečavanju isušivanja kože. Jaka je i znatno više od kaolin gline može da apsorbuje masnoće. Preporučuje se za normalnu i masnu kožu.

* Fulerova zemljana glina

Idealna je za apsorbovanje masnoća i uklanjanje akni. Dokazano je da smanjuje crvenilo lica, odnosno da izbeljuje kožu i vraća joj mladalački izgled.

* Žuta i crvena kaolin glina

 

Obojene varijante blage kaolin gline uključuju crvenkaste tonove, obojene oksidom gvožđa i idealne za sve vrste kože, od normalne do suve. Naročito je dobra za tretiranje podočnjaka i ispucalih kapilara. Žuta kaolin glina preporučuje se za osetljivu i suvu kožu. Bogata je gvožđem i kalijumom i doprinosi izbacivanju otrovnih materija iz kože, koju pritom snabdeva i kiseonikom.

* Siva glina

Hidrira kožu i naročito prija licu sklonom borama. Koži obezbeđuje preko potrebnu vlažnost.

* Plava glina

Sadrži gvožđe, srebro, magnezijum, kalcijum, fosfor, cink, bakar, aluminijum, odnosno sve minerale i mikroelemente potrebne organizmu. Stoga se koristi za smirivanje upala, podsticanje cirkulacije, ubrzavanje metabolizma i dezinfekciju kože.

ZELENA MASKA

Maska napravljena uglavnom od zelenih sastojaka odlična je za masnu i kožu sklonu mitiserima.

Potrebno je: 2 kašike francuske zelene gline, 2 kašike morske gline, 2 kašike mleka u prahu, kašika usitnjenog zelenog čaja, po kašika nane i koprive.

Kada pomešate sve sastojke, uzmite dve kašike ove maske i jednaku količinu vode ili neke druge tečnosti (mleka, biljnog čaja, aloe vere), time premažite lice i ostavite da deluje desetak minuta. Nežno uklonite uz pomoć vruće vode. Ostatak maske čuvajte u zatvorenoj posudi, u kupatilu.

ZA SVE TIPOVE KOŽE

Ova maska je pogodna za sve vrste kože. Držite je na licu od 10 do 15 minuta, a za njenu pripremu potrebno je: 1½ kašika zelene gline (po mogućstvu francuske), pola kašike kaolin gline, 1½ kašika gela aloe vere, kašika ružine vodice, 2 kapi esencijalnog ulja ruže. Pomešajte zelenu glinu sa kaolinom, zatim dodajte aloe veru, ružinu vodicu i ulje. Ova smesa može da stoji u frižideru i do mesec dana.